http://www.iwmf.ir/verify_website/22596

wrapper

توصیه های روزانه

Ferro: بررسی بازار فولاد امروز جهان حکایت از بهبود موقتی قیمت سنگ آهن دارد.

 

سنگ آهن بالا رفت ولی موقتی است

با رشد قیمت در بازار های فیوچرز سنگ آهن و فولاد، سنگ آهن وارداتی در بازار نقدی چین به روند صعودی ادامه داد. البته تقاضا کم است و موجودی ها بالاست در نتیجه این رشد قیمت شکننده و موقتی به نظر می رسد.
آخرین قیمت سنگ آهن خلوص 62 درصد استرالیا 1.5 دلار دیگر بالا رفته 79 دلار و 50 سنت هر تن سی اف آر چین شده است. ظاهرا رشد 17 دلاری قیمت قرارداد میلگرد در بورس شانگهای و بهبود 9 دلاری قیمت بیلت در چین موجب رشد قیمت سنگ آهن شد. در بورس دالیان نیز قرارداد سنگ آهن 3 دلار بالا رفته است.
افزایش اعتبارات بانکی در ماه ژانویه و خبر اخیر مقامات دولتی در مورد تعطیلی قطعی خطوط تولیدی فاقد استاندارد در نیمه نخست سال موجب شده بازارها صعودی شوند. در هر حال فعالان بازار معتقدند سنگ آهن برای مدت زیادی در حدود 80 دلار نمی ماند چون تقاضا کم است و موجودی انبارها بالاست.

بازار قراضه ترکیه همچنان بی حرکت و در انتظار

بازار واردات قراضه در ترکیه هنوز فعالیت زیادی ندارد. فروشنده و خریدار هر دو در حال بررسی بازارند و هیچ یک حاضر نیستند قدم اول را بردارند.
قیمت ها ثابت مانده و معامله ای بسته نشده است. قراضه سنگین امریکا 296 دلار هر تن سی اف آر است و قراضه دریای بالتیک 291 تا 292 دلار هر تن سی اف آر و اروپا 288 دلار هر تن سی اف آر است.
آخرین بار سه هفته قبل بازار فعالیت هایی داشته و پس از آن تنها یک معامله نهایی گردید. برای این که بازار فعال شود باید یک طرف اولین قدم را بردارد ولی فعلا همه منتظرند.

بازار بیلت سی آی اس هنوز در سکوت

پس از تعطیلات سال نو بازار صادرات بیلت سی آی اس هنوز فعال نشده و در سکوت است. در منطقه منا بازار ساخت و ساز وضعیت روشنی ندارد و روند قیمت ها معلوم نیست از این رو هنوز خریداران بیلت سی آی اس محتاطانه در حال بررسی بازارند.

بیلت صادراتی سی آی اس390 تا 400 دلار هر تن فوب است که از اواخر دسامبر تاکنون تغییر چندانی نداشته است. البته کارخانه ها به دنبال 400 تا 410 دلار هر تن فوب دریای سیاه هستند و تنها یک کارخانه اوکراینی با 390 دلار هر تن فوب وارد بازار شده است.

رشد قیمت قراضه در ژاپن

کارخانه توکیو استیل ژاپن قیمت خرید قراضه سنگین کلاس 2 از بازار داخلی را 4.3 دلار هر تن بالا برده است.
بدین ترتیب قیمت خرید قراضه سنگین کلاس 2 برای این کارخانه 219 تا 237 دلار هر تن شده است. بالاترین قیمت خرید در منطقه آتسونومیا و پایین ترین قیمت خرید در تاکاماتسو ثبت شده است.

بیلت ایران در حوزه جی سی سی خریدار دارد

فروشنده های بیلت ایران هنوز می توانند در کشورهای عرب حوزه خلیج فارس ( جی سی سی) خریدار پیدا کنند چون قیمت های چین قدرت رقابت ندارد. در حالی که قیمت های ایران یک ماهی است نسبتا ثابت بوده است.
30 هزار تن بیلت فولاد خوزستان برای حمل فوریه در 395 دلار هر تن فوب در امارات شنیده شده است. ذوب آهن اصفهان نیز در حال مذاکره در 390 دلار هر تن فوب است. قابل ذکر است یک ماه قبل بیلت ایران در 393 دلار هر تن فوب معامله شده بود.
در کل بیلت ایران در حوزه جی سی سی در حدود 405 تا 410 دلار هر تن سی اف آر است و قیمت پیشنهادی چین 420 تا 425 دلار هر تن سی اف آر می باشد. قیمت چین با این که 20 دلار از یک ماه قبل ارزان تر است ولیه هنوز قدرت رقابت در این منطقه ندارد. ظاهرا ثابت نگه داشتن قیمت از طرف ایران برخلاف نوسانات قیمت بیلت چین، موجب شده در این منطقه تقاضا پیدا کند.

ثبات قیمت ورق بائو استیل در چین

کارخانه بائو استیل چین قیمت انواع ورق تولید فوریه خود را نسبت به ژانویه تغییر نداده است. شاید افزایش موجودی بازار داخلی موجب شده این کارخانه احتیاط کند و قیمت ها را تغییر ندهد. چون موجودی انبارها بالاست رشد تقاضا پس از تعطیلات سال نو چین در فوریه کمتر از حد انتظار خواهد بود.
بائو استیل در دسامبر و ژانویه قیمت انواع ورق خود را بالا برد که مجموعا 93 تا 111 دلار هر تن بود. کاهش تولید، رشد تقاضا و افزایش قیمت مواد اولیه به رشد قیمت ماه های قبل کمک کرد.

رشد قیمت ورق در امریکا

در سال نو میلادی در بازار ورق امریکا به دنبال کارخانه اک استیل سایر کارخانه ها نیز قیمت ورق خود را بالا برده اند.بدین ترتیب قیمت ورق کارخانه های بزرگ امریکایی 44 دلار هر تن افزایش یافته است.
قیمت فعلی معاملات ورق گرم در امریکا 667 دلار هر تن درب کارخانه است. برخی معتقدند در سه ماه نخست سال شاید قیمت ورق گرم به 772 دلار هر تن درب کارخانه نیز برسد.

خطوط تولید فاقد استاندارد چین تعطیل می شوند

کمیسیون ملی توسعه و اصلاحات چین اعلام کرده که در نیمه نخست سال جاری همه خطوط تولید خارج از استاندارد فولاد این کشور تعطیل خواهد شد. همه خطوط تولید غیر قانونی تا 30 ژوئن بسته خواهند شد. اغلب خطوط تولید غیر قانونی در مناطق محلی اطراف کارخانه های بزرگ قرار دارند و خط تولید آن ها شب ها و زمانی که قابل پیگیری توسط مسئولین نیست فعال است.
تعطیلی این خطوط تولید غیر قانونی توسط 12 تیم بازرسی صورت خواهد گرفت که مناطق اصلی را مورد بررسی قرار می دهند.
این خبر به رشد قیمت فولاد در چین کمک کرده و قیمت بیلت 9 دلار هر تن این روزها بالا رفته و قیمت های صادراتی نیز رشدی جزیی داشت. در حالی که تقاضای داخلی و صادراتی هنوز ضعیف است.

منبع: ایفنا

 


بنر تبلیغات

درباره ما

گروه تامین صنعت، فعالیت حرفه‌ای خود را در زمینه فولاد در سال ۱۳۸۷ آغاز نمود و در ادامه به منظور ارائه خدمات علمی و مهندسی در زمینه مواد مصرفی صنعت ریخته‌گری، سایت حاضر را تحت عنوان Ferro تاسیس نمود.

ما برآنیم که با شناخت نیازهای مشتری و جلب اعتماد او، از طریق صداقت و رو راستی و پایبند بودن به اصول اخلاقی و حرفه‌ای، همواره اساس مشتری مداری را بجا آوریم.

کاتالوگ

download-catalog

price-list

خبرنامه پیامکی